Jak powstaje granit?

Jak powstaje granit?

Granit to jedna z najpopularniejszych, najczęściej wykorzystywanych przez człowieka skał. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, że występuje na wszystkich kontynentach. Poza tym, granit jest ceniony również ze względu na swoje właściwości. To one decydują o możliwości jego wszechstronnego zastosowania - zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Ale i to nie wszystko. Trzeba jeszcze dodać, że granit jest po prostu piękny, wyróżnia się ponadczasową elegancją, a do tego występuje w wielu odmianach, a w związku z tym przybiera najrozmaitsze barwy i odcienie.Jak powstaje granit Skąd wydobywa się skały granitowe? Czy znajdziemy granit w Polsce i jeśli tak, to w jakich rejonach?

Skały granitowe

Jak już zostało wspomniane granit to skała, a dokładniej skała magmowa występująca na wszystkich kontynentach świata, cechująca się cennymi właściwościami, a w związku z tym powszechnie wykorzystywana przez człowieka. A skoro jest go tak dużo - jak powstaje granit? Otóż granit, będący połączeniem muskowitu i biotytu oraz kwarcu, skalenia potasowego, albitu i oligoklazu, powstaje w wyniku powolnego zastygania magmy w głębokich warstwach Ziemi. Magma tak bardzo uciska skorupę naszej planety, że szczelinami wydostaje się na powierzchnię lub zastyga jeszcze w głębinach. W efekcie tworzą się twarde, ciężkie, odporne na wszelkie uszkodzenia skały, pośród których nie brakuje skał granitowych. Zjawisko to ma miejsce również w naszym kraju. Gdzie należy poszukiwać granitu w Polsce?

Granit w Polsce i na świecie

W naszym kraju skały granitowe zlokalizowane są głównie w Tatrach oraz na Dolnym Śląsku, a dokładniej w masywie Karkonoszy, w masywie łużyckim, Strzelin-Otmuchów oraz Strzegom-Sobótka. Najwięcej granitu w Polsce wydobywa się przy tym w powiecie jeleniogórskim, w pobliżu Szklarskiej Poręby. W skali światowej, najbogatsze złoża tej magmowej skały znajdują się na terenie Włoch, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Rosji, USA, Kanady oraz Chin.