Schody z marmuru czy granitu?

Schody z marmuru czy granitu?

Schody, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu to bardzo istotny element architektury. Budując lub remontując swoją posiadłość warto mieć na uwadze, że poza funkcją czysto praktyczną dobrze, aby spełniały też funkcję dekoracyjną. Wobec tego, schody powinny być solidne, a zarazem stylowe. Idealnie, gdy przy tym wszystkim będą łatwe w utrzymaniu czystości. Kluczowe zatem, jakim materiałem zdecydujemy się wyłożyć ich powierzchnię. Do wyboru mamy naprawdę dużo surowców - m.in. drewno, płytki oraz rozmaite kamienie. Niewątpliwie bardzo popularne są schody z marmuru oraz schody z granitu. Jakie są między nimi różnice? Które są lepsze? Jaki kamień na schody wybrać? Postaramy się wskazać zasadnicze wady i zalety, które pomogą Państwu zdecydować czy schody z marmuru, czy granitu spełnią Państwa oczekiwania. Schody z marmuru Poszukując odpowiedzi na pytanie o to, jakie schody - z marmuru czy granitu wybrać do swojego domu, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z parametrami obu kamieni. Schody z marmuru są odporne na uszkodzenia i wilgoć, niesamowicie eleganckie, wręcz ekskluzywne, a do tego długowieczne , dzięki czemu nawet po wielu latach wyglądają stylowo. Prócz tego, marmur jest łatwy w utrzymaniu czystości, choć nie bez znaczenia, jakich detergentów do tego używamy. Najbezpieczniej korzystać w tym przypadku ze specjalnych preparatów do czyszczenia marmuru. Absolutnie zabronione są natomiast środki na bazie octu, który powoduje powstawanie na tym kamieniu plam i przebarwień. Jeśli chodzi o wady, niestety schody z marmuru należą do tych najdroższych. Poza tym, wymagają impregnacji nawet kilka razy do roku.

Schody z granitu

Znamy już zalety i wady schodów z marmuru. Aby zdecydować jaki kamień na schody będzie odpowiedniejszy, trzeba mieć świadomość również plusów i minusów schodów z granitu. Jeśli chodzi o zalety powierzchni granitowych, należy wskazać tu, że są one właściwie niezniszczalne, gdyż jedynym trwalszym kamieniem od granitu jest diament. Co więcej, granitowi nie straszne ani skrajnie wysokie, ani skrajnie niskie temperatury. A do czyszczenia schodów w tym przypadku wystarczy właściwie czysta woda, choć i popularne detergenty im nie zaszkodzą. Ponadto, granit nie wymaga absolutnie żadnej konserwacji. Schody z granitu są więc niesamowicie praktyczne, a przy tym eleganckie. Co do wad - przez wielu granit uważany jest za materiał dający poczucie chłodu, mało przytulny.

Jaki kamień na schody?

Po prezentacji ogólnej charakterystyki dwóch rodzajów kamienia, najwyższa pora zdecydować z czego zrobić schody, z marmuru czy granitu. Biorąc pod uwagę właściwości obu, można dojść do wniosku, że marmur zdecydowanie lepiej sprawdzi się wewnątrz domu, aniżeli na zewnątrz. Granit natomiast jest wprost idealnym kamieniem do zastosowania na schodach zewnętrznych, choć i w środku zda egzamin.