Jaka geowłóknina pod drogę dojazdową?

Jaka geowłóknina pod drogę dojazdową?

Wiele osób, które zdecydowały się na budowę wymarzonego domu dla swojej rodziny na zakupionej uprzednio działce, zwykle zostaje również właścicielami tzw. drogi dojazdowej prowadzącej do podjazdu i bramy. Przeważnie jest to piaskowa bądź żwirowa droga, w związku z czym trzeba zmierzyć się z jej utwardzeniem. Warto to zrobić chociażby dla własnej wygody, po to, by uniknąć konieczności omijania wielkich kałuż i grzęźnięcia w błocie w czasie deszczowych dni. Niezależnie od tego, na jaki typ nawierzchni się zdecydujemy (asfalt, kostkę brukową, tłuczeń), niesamowicie istotne jest właściwe przygotowanie gruntu. Kluczowa może okazać się chociażby geowłóknina pod drogę dojazdową jaką gramaturę geowłókniny pod drogę postawić? Podpowiadamy jaka geowłóknina pod drogę spełni swoje zadanie na piątkę z plusem!

Po co geowłóknina pod drogę dojazdową?

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu, czyli: „Jaka geowłóknina pod drogę dojazdową?”, w pierwszej kolejności warto wyjaśnić czemu tak właściwie ona służy. Czy jest konieczna? Jakie zadanie spełnia geowłóknina pod drogę dojazdową? Otóż właściwie dopasowana do konkretnego rozwiązania (typu nawierzchni, przewidywanego obciążenia itp.) geowłóknina zapewnia stabilizację i wzmocnienie podłoża, trwałe odseparowanie warstw - tzw. drenaże, a ostatecznie umożliwia wykonanie solidnej podbudowy pod drogi i podjazdy. A zatem, pozostaje tylko kwestia doboru odpowiedniej geowłókniny pod drogę dojazdową. Jakie materiały mamy do wyboru? Jaka gramatura geowłókniny pod drogę jest najlepsza?

Geowłóknina pod drogę dojazdową - rodzaje

Planując utwardzenie nawierzchni drogi dojazdowej przed posesją, powinniśmy wiedzieć, że do wyboru mamy różne rodzaje geowłókniny. Pod drogę dojazdową, oczywiście w zależności od tego, czy będzie asfaltowa, z kostki brukowej czy też z tłucznia, jedne nadają się bardziej, inne mniej. Według kryterium użytego do produkcji surowca, wyróżnia się geowłókniny poliestrowe (najsłabsze, nienadające się pod drogi) oraz polipropylenowe (bardzo wytrzymałe, uniwersalne). Natomiast ze względu na sposób wytwarzania geowłókniny dzieli się na igłowane (powstają w procesie przeszywania włókien) i termozgrzewane (powstają w procesie układania włókien i zgrzewania w wyniku obróbki termicznej). A co z gramaturą? jaka gramatura geowłókniny pod drogę dojazdową będzie odpowiednia?

Jaka gramatura geowłókniny pod drogę?

Gramatura to jeden ważniejszych parametrów geowłóknin. Nie sposób ustalić jaka geowłóknina pod drogę dojazdową jest najlepsza pomijając kwestię gramatury. Wobec tego, jaka gramatura geowłókniny pod drogę przed posesją będzie optymalna? Uwzględniając przejazdy samochodów osobowych i raz na jakiś czas większych pojazdów typu śmieciarki, absolutnie wystarczająca będzie geowłóknina o gramaturze 150-200 g/m2.